Genel Tanıtım

ŞİRKETİMİZ VASIFLI ÇELİK ÜRETİMİYLE ÜLKEMİZİN VE DÜNYA PAZARLARININ HİZMETİNDE

1979 yılında Asil Çelik'de üretimin başlaması, Alman ''Thyssen Edelstahlwerke A.G. (TEW)'' firmasıyla yapılan lisans anlaşması çerçevesinde temin edilen Know-How doğrultusunda olmuştur. Ayrıca pota metalurjisi ve tank tipi vakumla gaz alma konularında Amerikan ''LECTROMELT''/ Alman ''VACMETAL'' / Alman ''KRUPP'' firmalarıyla, büyük kesitli yuvarlak mamul üretimi konusunda ise Finlandiya ''OVAKO STEEL'' firmasıyla know-how ve teknik işbirliği anlaşmaları yapılmıştır. Bu know-how, Çelikhane ve Haddehaneler üretiminin tüm aşamalarının Metalurjik bilgileri ile Proses ve Kalite Kontrol uygulamalarını kapsamaktadır.

Çelikhane ve Haddehanelerin ana üretim üniteleri Japon 'Ishikawajima Harima Heavy Industries Co. Ltd.' (IHI) firmasınca imal edilmiş ve montajına nezaret edilmiştir.

Metalurji ve Kalite Kontrol Laboratuvarları ile Tamamlama Hatları ise Asil Çelik ve TEW firması ile müştereken tasarlanmış, fiziksel, kimyasal ve metalurjik kontrol cihazları ile donatılmıştır.

Fonksiyonel bir organizasyon yapısı kurulmuş olup, ihtisaslaşmaya önem verilmiş, yüksek vasıflı ve alaşımlı çelik üretimi konusunda tecrübeli ve bilgili elemanların seçimine özen gösterilmiştir.

Üretimde kullanılan hammaddeler uluslararası standartların ışığında hazırlanan şartnamelere göre iç ve dış piyasalardan temin edilmekte olup, girişte titiz kontrole tabi tutulmaktadırlar. Ana hammadde olan hurdanın yüksek vasıflı ve alaşımlı çelik yapımına en uygun olan türleri kullanılmaktadır.

İç ve dış piyasalardan temin edilen siparişler, uluslararası standartlar ve/veya müşteri özel gereklilikleri doğrultusunda üretilmekte ve üretimin her aşamasında proses kontrolleri yapılarak, ürünlerin müşterilere sevke hazır hale getirilmeleri sağlanmaktadır.

Asil Çelik, başta otomotiv ve otomotiv yan sanayi olmak üzere, makina imalat sanayi ve savunma sanayi için ihtiyaç duyulan alaşımlı, alaşımsız ve yüksek alaşımlı, sıcak haddelenmiş, her türlü tamamlama işlemleri yapılmış ve ısıl işlem görmüş, yuvarlak, kare, altıköşe, lama, grayder bıçağı ve bazı özel kesitli vasıflı çelik üreten bir kuruluştur.

Dünyaya adını vasıflı çelikte kabul ettirmiş olan ve sayılı vasıflı çelik üreticisi firmalar içerisinde yer alan Asil Çelik, Türkiye'nin en büyük vasıflı çelik üreticisi durumunda olup, vasıflı çelik sektöründe, Türkiye üretiminin yaklaşık olarak %60'lik kısmını gerçekleştirmektedir. Ayrıca, yıllar bazında değişmekle birlikte yaklaşık olarak üretiminin %40'lik kısmını ihraç eden bir dünya firması durumundadır.

Tarihçe

Asil Çelik A.Ş. 1974 yılında otomotiv sanayi ağırlıklı olmak üzere vasıflı ve özel çelikler üretmek için kurulmuş olup 1979 yılında üretim faaliyetlerine başlamıştır.

Asil Çelik başlangıçta özel sektör tarafından kurulmuş ve 1982 yılında devlet bünyesine alınmıştır. 2000 yılına kadar MKEK bünyesinde faaliyet göstermiş ve 29 Ağustos 2000 tarihinde Asil Çelik San. ve Tic. A.Ş. ' nin %96.75 oranındaki kamu hissesi Yazıcı-Güriş-Parsan Ortak Girişim Grubu tarafindan satın alınmıştır.

Yıllar içerisinde yapılan ilave yatırımlar ve iyileştirme çalışmaları doğrultusunda, 150.000 ton/yıl olarak kurulmuş olan kapasitesi, 260.000 ton/yıl sıvı çelik ve 235.000 ton/yıl mamül kapasitesine ulaşmıştır. Özelleştirildikten sonra, 2007 yılı sonuna kadar yapılan yeni yatırımlar ile sıvı çelik kapasitesi 485.000 ton/yıl' a, mamül üretim kapasitesi ise 410.000 ton/yıl' a yükseltilmiştir.

2010 yılında eski orta kesit Haddehanesi yerine 200.000 ton/yıl kapasiteli otomasyon ağırlıklı sürekli orta kesit haddehanesi yatırımı tamamlanarak devreye alınmıştır.

Ayrıca, yeni sürekli büyük ve orta kesit tamamlama hatları ile ıslah ve meneviş (quenching and tempering) fırın yatırımları tamamlanarak devreye alınmıştır.