Genel Tanıtım

ŞİRKETİMİZ VASIFLI ÇELİK ÜRETİMİYLE ÜLKEMİZİN VE DÜNYA PAZARLARININ HİZMETİNDE

Asil Çelik’de yatırım 1974 yılında, üretim de 1979 yılında başlamıştır. Yatırım kapsamında Ark Ocağı içeren Çelikhane, ince ve kalın çubukların üretilebileceği Haddehaneler, üretilen malzemelerin kontrol edileceği Tamamlama Hatları ile Kalite Kontrol Laboratuvarları bulunmaktadır.

Bu kapsamda fonksiyonel bir organizasyon yapısı kurulmuş olup, ihtisaslaşmaya önem verilmiş, yüksek vasıflı ve alaşımlı çelik üretimi konusunda tecrübeli ve bilgili elemanların seçimine özen gösterilmiştir.

Üretimde kullanılan hammaddeler uluslararası standartların ışığında hazırlanan şartnamelere göre iç ve dış piyasalardan temin edilmekte olup, girişte titiz kontrole tabi tutulmaktadırlar.

İç ve dış piyasalardan temin edilen siparişler, uluslararası standartlar ve/veya müşteri özel gereklilikleri doğrultusunda üretilmekte ve üretimin her aşamasında proses kontrolleri yapılarak, ürünlerin müşterilere sevke hazır hale getirilmeleri sağlanmaktadır.

Asil Çelik, başta otomotiv ve otomotiv yan sanayi olmak üzere, makina imalat sanayi ve enerji sektörü için ihtiyaç duyulan alaşımlı, alaşımsız ve yüksek alaşımlı, sıcak haddelenmiş, her türlü tamamlama işlemleri yapılmış ve ısıl işlem görmüş, yuvarlak, kare, altıköşe, lama, platina ve bazı özel kesitli vasıflı çelik üreten bir kuruluştur.

Dünyaya adını vasıflı çelikte kabul ettirmiş olan ve sayılı vasıflı çelik üreticisi firmalar içerisinde yer alan Asil Çelik, Türkiye'nin en büyük vasıflı çelik üreticisi durumunda olup, vasıflı çelik sektöründe, Türkiye üretiminin yaklaşık olarak %60'lik kısmını gerçekleştirmektedir. Ayrıca, yıllar bazında değişmekle birlikte yaklaşık olarak üretiminin %40'lik kısmını ihraç eden bir dünya firması durumundadır.

Tarihçe

Asil Çelik San. ve Tic. A.Ş. 1974 yılında otomotiv sanayi ağırlıklı olmak üzere vasıflı ve özel çelikler üretmek için kurulmuş olup, 1979 yılında üretim faaliyetlerine başlamıştır.

Başlangıçta özel sektör iştiraki olarak 150.000 ton/yıl nihai mamul kapasite ile kurulmuş olan Asil Çelik, 1982 yılında devlet bünyesine alınmıştır. 2000 yılına kadar MKEK bünyesinde faaliyet göstermiş olan Asil Çelik’in %96,75 oranındaki kamu hissesi, 29 Ağustos 2000 tarihinde Yazıcı-Güriş-Parsan Ortak Girişim Grubu tarafından satın alınmıştır.

Yıllar içerisinde yapılan ilave yatırımlar ve iyileştirme çalışmaları doğrultusunda, 150.000 ton/yıl olarak kurulmuş olan nihai mamul kapasitesi, özelleştirme öncesi dönemde 260.000 ton/yıl sıvı çelik ve 235.000 ton/yıl nihai mamul kapasitesine ulaşmıştır.

Özelleştirildikten sonra, 2017 yılı sonuna kadar yapılan yeni yatırımlar ile sıvı çelik kapasitesi 550.000 ton/yıl' a, mamul üretim kapasitesi ise 450.000 ton/yıl' a yükseltilmiştir.